Itt a palántanevelés ideje
Itt a palántanevelés ideje
Még a tavasz beköszönte elött jó egyes növények magvait elvetni, csíráztatni és palántává nevelni, természetesen hidegtől védett, meleg, napfényes helyiségekben.
A sikeres palántanevelés három fontos tényezője a jó vetőmag, a tiszta termesztőközeg és a fejlődési szakaszoknak megfelelő hőmérséklet biztosítása. Jó tudni, hogy a legtöbb zöldségféle 3-5 évig csírázóképes, azaz magvaik ennyi ideig használhatók fel.
A palántanevelés időtartama növénytől függően 4-12 hét is lehet.
Neveljünk palántát elsősorban paradicsomból, paprikából, bazsalikomból, uborkából, padlizsánból, dinnye- és tökfélékből, káposztafélékből, fejes salátából.
A paprika, a paradicsom, az uborka, a dinnye, a spárgatök, a padlizsán és a cukkini magjának gyors csírázásához 27-30 fokra van szükség. A káposztafélék, a fejes saláta csírázási hőigénye 16-18 fok.
Tartsuk melegen csíráztatásra vetett magvainkat:az edényeket, tálcákat takarjuk le üveggel vagy esetleg műanyaglappal.
Fontos, hogy a a szaporítóládába kerülő közeg fertőzéstől mentes legyen, ajánlott a tiszta tőzeg és a homok fele-fele arányú keveréke. A csírázó mag igényli a vizet, ezért tartsuk nedvesen. Az öntözés helyett alkalmazzunk permetezést. A csírázás első jelénél vegyük le a takarólapot, vigyük az edényt világos helyre.
A palántanevelés legkényesebb része a tűzdelés. Ezt két szikleveles korban, illetve a tűzdelésre kevésbé érzékeny növények esetében egy-két lombleveles állapotban végezzük. A kis növényeket tápkockába vagy cserépbe tűzdeljük, ez esetben is fontos, hogy a tápközegek földje kórokozótól mentes legyen.
Tűzdelés elött nedvesítsük át a szaporítóláda közegét, ellenkezőleg kiemelés közben könnyen eltörhet a zsenge növény szára, gyökere. Ugyanígy a tápkocka, illetve a cserép földje is legyen nedves. A tűzdelést követően öntözzük meg növényeinket, hogy gyökereik körül a víz kiszorítsa a levegőt és ezáltal minél hamarabb megtelepedhessenek az új közegben.
A palánták érzékenysége miatt csak friss, laza szerkezetű közegben nevelhetjük őket, amely biztosítja számukra a szükséges, felvehető vízmennyiséget. Használhatunk készen vásárolt zsákolt palántaföldet. A palánták már nem igénylik ugyanazt a hőmérsékletet, amire csírázáskor volt szükségük, vigyük őket távolabb a hőforrástól.
Egyes palánták még a kiültetés előtt nagyobb edénybe ültethetők, míg másoknak ez árthat, ilyenek a saláták és a tökfélék (dinnye, uborka). Ezeknek a palántaföldjét komposzttal gazdagíthatjuk.
Amint az első valódi lomblevelek megjelennek, használjunk a növény igényeinek megfelelő tápoldatot. Akik nem akarnak vegyszereket használni, azok a csalánleves öntözést alkalmazzák.
Egy héttel a kiültetésük előtt növényeinket kezdjük a külső körülményekhez szoktatni: vigyük ki az edényüket árnyékos, védett helyre néhány órára, a megfelelően meleg, tavaszi napokon. Minden nap egy kicsit többet tartsuk őket kint, ha az időjárás megengedi. Végül hagyjuk őket a szabadban éjszakára is. Ezután a palánták már készek a kiültetésre.
Amennyiben tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel, és kövessd Szamócát a Facebookon. vagy iratkozz fel hírlevelünkre.
Osszátok meg velünk kertészkedős tapasztalataitokat, képeiket a saját kézzel nevelt növényekről, hogy követendő példát mutassatok kortársaitoknak, a SZAMÓCA KISKERTÉSZ CSOPORTBAN.
Várjuk képeiteket, kérdéseiteket. A kérdésekre igyekszünk mihamarabb válaszolni.
Jó kertészkedést! Szamóca
Gyerekeknek, felnötteknek kertészkedős termékek a Szamóca Boltban.
Hírlevélre feliratkozás:
FÖLD napjára veteményest!
A három nővér
Piros és szív alakú, Bálint napra
Kísérletek gyerekeknek: virághagymák
Tervezés ideje
Szerencsehozó növények
Játék levelekkel
Mazsola és Tádé tökháza
Tündérkert Föld napra
Ajándék Anyának
Szamóca újévi jókívánságai kis kertészeknek
10+1 mérgező növény a lakásunkban
Tulipánból paprika...
15 ötlet a csodás őszi élményekhez
Mese kertek, mesés kertek
Pillangószelídítés
Tücskök, békák, bogarak
Hársfaillat
Növények farsangja
10+1 növény gyerek kertészkedéshez
Mese a fán lakó lebegő növényekről
Gesztenyefigurák
Téli sátorozás a kertben
Ültess saját babsátrat!
Miből barkácsolhatunk ültetőedényt szamócáinknak
Amerikából jöttek
Szamóca Kiskertész Klub a Füvészkertben
egyéni jelentkezőknek
Növényismeret, növényültetés, alkotás
Időpontok 2024
Színes ősz programsorozat
2024. szeptember 14. szombat 10.00 és 11.15-től
2024. szeptember 28. szombat 10.00 és 11.15-től
2024. október 12. szombat 10.00 és 11.15-től
2024. október 26. szombat 10.00 és 11.15-től
2024. november 9. szombat 10.00 és 11.15-től
2024. november 23. szombat 10.00 és 11.15-től
Minden foglalkozásnak más tematikája lesz, más növényeket ültetünk!
Jegyek, bérletek vásárolhatóak a készlet erejéig.
A felnőttek belépőjegyet kell váltsanak a Füvészkertbe, a portán.
Foglalkozás helyszíne: Szamóca Kiskertész Tanoda, ELTE Füvészkert.
A programok változhatnak!